КР ЖӨБ Союзу, Өнүктүрүү саясат институту жана БАЖБА ЖӨБдү өнүктүрүү боюнча Коалиция түзүштү

2023-02-28 / ЖӨБ Коалициясынын жаңылыктары

Коалициянын түзүлүшү КР ЖӨБ Союзунун, Өнүктүрүү саясат институтунун жана Борбордук Азиянын Жергиликтүү башкаруу Академиясынын ортосунда жылдар бою түптөлүп келген тыгыз өнөктөштүк мамилелердин логикалык жана эволюциялык өнүгүүсү болуп калды. Үч уюм тең ЖӨБ органдарынын кызыкчылыктарын сүрөө, жергиликтүү башкаруунун бардык өңүттөрү боюнча экспертизаны өркүндөтүү жана муниципалдык кызматчылар менен жергиликтүү өнүгүү процессинин башка катышуучуларынын потенциалын жогорулатуу чөйрөсүндө мүмкүн болушунча көп күч-аракетин жумшоодо. Меморандум бул жемиштүү кызматташтыктын институционалдык негизин бекемдеди, жергиликтүү өнүгүүнү колдоодо катышуучулардын ролун так аныктады 1-сүрөттү караңыз.

Стратегиялык өнөктөштүк жөнүндө меморандумга үч уюмдун жетекчилери кол коюп, келечекте Коалиция Кыргыз Республикасынын жергиликтүү өз алдынча башкаруусун жана жергиликтүү жамааттарын өнүктүрүүгө кызыкдар өнөктөштөрдүн катышуусуна ачык болорун баса белгилешти.

Макулдашуунун катышуучулары ошондой эле Коалицияны түзүү жергиликтүү өз алдынча башкарууну өнүктүрүү чөйрөсүндө мындан аркы реформаларды ишке ашырууга; аймактарды өнүктүрүү саясатын жана практикасын өркүндөтүүгө; жергиликтүү өз алдынча башкаруу органдарынын потенциалын жогорулатууну уюштурууга жана жергиликтүү өз алдынча башкаруу органдары көрсөткөн кызматтардын сапатын жакшыртууга; Кыргыз Республикасында жана Борбор Азия өлкөлөрүндө жергиликтүү өз алдынча башкарууну илгерилетүүгө көмөк көрсөтөөрүн белгилешти.

Кол коюлган меморандум Коалициянын мүчөлөрүнүн күч-аракеттерин бириктирип, биргелешкен демилгелерди жана иш-чараларды иштеп чыгуу жана ишке ашыруу үчүн алардын потенциалын жана мүмкүнчүлүктөрүн бириктирүү үчүн шарттарды түзөт. Бул иш-чаралар чечимдерди кабыл алуу процесстерине жарандардын катышуу деңгээлин жогорулатууга жана жергиликтүү өз алдынча башкаруу органдарынын жергиликтүү жамааттын алдындагы отчеттуулугун күчөтүүгө багытталган.

Окшош материалы: